Latest Posts

سالنامه و سررسید ۹۸ بالاترین درصد فروش در هدایای تبلیغاتی در ایام نوروز را دارند.سررسیدها ۹۸ را می توان برحسب جنس جلد، نوع صفحات، نوع چاپ، اندازه (قطع) چاپ و نوع صحافی دسته بندی نمود در مطلب مقاله پیشین به تقسیم بندی سررسید بر اساسجنس جلداشاره کردیم، در این مقاله سعی داریم به تقسیم بندی سررسید۹۸ بر اساس نوع کاغذ بپردازیم.امروزه بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ مختلف، برای مصارف گوناگون، در بازار وجود دارد.ولی در صنعت کاغذسازی انواع
مورد استفاده قرار میگیرد که کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه ، کاغذ بایپل ، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت، بعضی از انواع کاغذهای معمولی بیشتیرین استفاده را در صنعت چاپ دارند.اما در تولید و چاپ سررسید  دو نوع کاغذ مورد استغاده قرار میگیرد.

کیفیت کاغذ

کیفیت کاغذ تحریر مورد استفاده در سررسید تا حدود بسیار زیادی به کشور سازنده آن وابسته است. کاغذ سررسید های ارائه شده در ایران عموما از دو کشور اندونزی و چین و بعضا از کره وارد می شود و به ندرت کاغذی غیر از این سه نوع در بازار یافت می شود. در این بین کاغذ اندونزی دارای بالاترین کیفیت بوده و از لطافت و تراکم بالاتری برخوردار است.کاغذهای چینی اغلب کیفیت کمی داشته و نه تنها ظاهری نا مرغوب به سررسید می دهد، بلکه در عملیت چاپ نیز مشکلات فراوانی ایجاد می کند. کاغذ کره نیز که نسبت به دو مورد قبلی بسیار کمتر مورد استفاده است، دارای کیفیتی متوسط است. لذا چنانچه تمایل دارید سررسیدی با کیفیت سفارش دهید، اطمینان حاصل کنید که از کاغذ اندونزی در تولید سررسید استفاده شود.

۱-کاغذ تحریر سفید :کاغذ استفاده شده برای داخل سررسید در اکثر مواقع کاغذ تحریر ۷۰ گرم سفید است. برخی از مشتریان برای سررسید اختصاصی خود کاغذ تحریر ۸۰ گرم را سفارش می دهند که نسبت به کاغذ ۷۰ گرم کمی ضخیم تر است. با این حال در اغلب موارد کاغذ ۷۰ گرم برای تولید سررسید کفایت کرده و هزینه آن نیز به صرفه تر است.

 

تقویم 98

 

 

 

 

 

 

 

۲-کاغذ تحریر کرم :  کاغذ کرم که در ایران آن را به نام کاغذ قرآنی نیز می شناسند، دارای مغزی کرم رنگ بوده، با همان گرماژ ۷۰ گرم در سررسید استفاده می شود و قیمت آن بیش تر از کاغذ تحریر است. کاغذ کرم یا نخودی به دلیل رنگ آن انعکاس نور کمتری نسبت به کاغذ سفید به چشم برمی گرداند و ظاهری نفیس به سررسید داده و آن را در نگاه استفاده کننده با ارزش تر جلوه خواهد داد در مطالعه متن از روی آن، چشم به نسبت کاغذ سفید دیرتر خسته می شود.

 

 

سررسید و تقویم 98

 

 

 

 

 

 

 

 

۳-کاغذ گلاسه :کاغذ ۱۰۰ تا ۱۳۵ گرمی است که به به سفارش مشتریان زده میشود و بسیار گران قیمت بوده و به لحاظ وزن نیز تا ۵۰ درصد بیشتر از سررسید های معمولی وزن خواهند داشت. لذا این نوع سررسید ها برای سفارش با تیراژ بالا و یا به لحاظ کاربردی چندان مناسب نبوده و تنها به عنوان هدیه ای نفیس مناسب هستند.معمولا در تقویم های رو میزی از این نوع کاغذ استفاده میشود.

سر رسید سالنامه 98

 

 

سالنامه و سررسید ۹۸ بالاترین درصد فروش در هدایای تبلیغاتی در ایام نوروز را دارند.سررسیدها ۹۸ را می توان برحسب جنس جلد، نوع صفحات، نوع چاپ، اندازه (قطع) چاپ و نوع صحافی دسته بندی نمود در مطلب مقاله پیشین به تقسیم بندی سررسید بر اساس چاپاشاره کردیم، در این مقاله سعی داریم به تقسیم بندی سررسید۹۸ بر اساس جنس جلد بپردازیم.

۱- سررسید سلفون ۹۸ :جلد سررسید روی برگه گلاسه چاپ شده و روی آن روکش سلفون مات یا براق می کشند و فرآیند جلدسازی را انجام می دهند. (جلد سخت سلفون) خدماتی نظیر یووی و ضرب طلاکوب هم بر روی این گونه جلدها رایج است.

تقویم 98

۲-سررسید ترمو:  نوعی چرم مصنوعی است که کیفیت بالاتر، ظاهر لطیف و زیباتر داشته و هنگام حک داغی روی آن، تغییر رنگ می دهد. انواع مختلفی از ترمو در بازار موجود است که  نوع ایرانی آن که به عنوان طرح ترمو فروخته می شود ظاهر ترمو را دارد ولی در داغکوبی تغییر رنگ نمی دهد و قیمت پایین تری دارد.

اروپایی ترمو

۳-سررسید چرمی: چرم های موجود در بازار انواع مختلف داشته و نسبت به کیفیت آن قیمت های متفاوتی هم برای سررسید چرم موجود است. برخی مواد تشکیل دهنده چرم مصنوعی پی وی سی (PVC) و پی یو (PU) می باشد که هرچه پی یو بیش تر باشد کیفیت چرم بالاتر است.

سرسید و تقویم رو میزی 98

۴-سررسید گالینگور: جلدی که معمولاً از کشیدن بافت خاصی از کاغذ بر روی مقوای اصلی جلد ساخته می شود. (مواد مشتکل از کاغذ، مواد پلاستیک و رنگ) گالینگور انواع مختلف ایرانی و خارجی دارد که بافت ها، رنگ ها و کیفیت های مختلفی از آن ها در بازار موجود است.

سررسید 98

۵-سررسید ارگانایزر: ارگانایزر با کیفیت ترین جلد موجود در بازار بوده و به نسبت کیفیت آن قیمت بالایی هم دارد. ارگانایزرهای چرم رایج ترین نوع ارگانایزر در بازار هستند که از باکیفیت ترین ترمو چرم ها دوخته و تولید می شوند. ارگانایزر به صورت کیف تولید می شود که در عطف آن کلاسور (معمولاً شش حلقه ) و در دو طرف آن جیب های مخصوص مدارک، جاخودکاری و … تعبیه می شود. یکی از اصلی ترین عوامل دخیل در کیفیت ارگانایزر نوع ترمو یا چرم استفاده شده برای تولید آن می باشد.نمونه های معدودی در ایران تولید می گردند.milangift calendar

۶-سررسید برجسته:نوعجدیدی از جلد سررسید که چند سال است ساخت آن رایج شده و نمونه های موجود در بازار معمولاً با طرح ها و نقوش ایرانی و اسلامی بوده که قسمت هایی از آن ها به صورت برجسته ساخته شده است.

سررسید

 

سالنامه و سررسید بالاترین درصد فروش در هدایای تبلیغاتی در ایام نوروز را دارند.سررسیدها را می توان برحسب جنس جلد، نوع صفحات، نوع چاپ، اندازه (قطع) چاپ و نوع صحافی دسته بندی نمود در مطلب مقاله پیشین به تقسیم بندی سررسید بر اساس قطع اشاره کردیم، در این مقاله سعی داریم به تقسیم بندی سررسید بر اساس صحافی بپردازیم. مونتاژ کردن صفحات و جلد آن در صنعت چاپ راصحافی میگویند. این کار آخرین مرحله از فرآیند تولید سررسید است و پیش از آن طراحی، چاپ و برش و آماده‌سازی صفحات و جلد صورت گرفته است. صحافی سررسید به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود که در روش اتوماتیک کیفیت بالاتر بوده و همگی یکسان خارج می‌شود. فارغ از ماشینی یا دستی بودن، ۴ روش برای صحافی سررسیدها وجود دارد که در ادامه ویژگی‌ها و مزایا و معایب هر یک بیان می‌شود:

۱-صحافی ته دوخت:در روش ته دوخت برگه‌های چاپ شده سررسید در دسته‌های ۸ یا ۱۶ برگی تا شده و با دوخت به یکدیگر متصل می‌شوند. سپس از چسب برای محکم‌تر شدن اتصال استفاده می‌شود. سپس به کمک آستر بدرقه و چسب کاغذها به جلد متصل می‌شود.علاوه بر سررسید، سایر محصولات چاپی نظیر کتب نفیس را نیز به این طریق صحافی می‌کنند.از استحکام بالا  برخوردار بوده  و شکل ظاهری در طولانی مدت حفظ میشود.ولی هزینه بالاتر و زمان بیشتری برای تولید میبرد.

سالنامه 98

 

۲-صحافی چسبی:در این روش برگه‌های سررسید در کنار هم قرار گرفته و با چسب به یکدیکر متصل می‌شوند جلد این نوع سررسید هنگام چسبیدن کاغذها به یکدیگر، به صورت توامان به آن‌ها چسبیده می‌شود.سرعت بالا در انجام کار ،هزینه پایین، مناسب برای قطع پالتویی و جیبی و دفتر تلفن با قطر کم از مزایا این نوع چاپ است ولی دوام کم امکان جدا شدن برگه‌ها در سررسید و دشواری در باز نگه داشتن سررسید که باعث سخت شدن یادداشت نوشتن از معایب این نوع سررسید میباشد.

taghvim milan

 

 

 

 

 

 

۳-صحافی فنری:در این مدل از صحافی کاغذها در کنار یکدیگر مرتب شده و با دستگاه پانج یک طرفشان به صورت سرتاسر سوراخ می‌شود. سپس از درون سوراخ‌ها فنر دوبل عبور کرده و باعث قرار گیری دائم اوراق کنار یکدیگر می‌شود. همانند روش ته دوخت در این مدل نیز از آستر بدرقه برای سوار شدن اوراق فنر شده روی جلد استفاده می‌شود سهولت در باز و بسته شدن سررسید راحتی یادداشت نوشتن از مزیتاهای این نوع صحافی است . درآوردن ساده یک کاغذ فشار بیشتر بر روی آستر بدرقه که باعث کاهش عمر سررسید می‌شود،  قطور شدن فنر در سررسیدهای روز شمار و بد دست شدن آن امکان قرار گیری نامنظم کاغذها (به این علت که همه کاغذها معمولا یکجا پانچ نمی‌شوند و این کار به صورت دسته دسته صورت می‌گیرد.) نیز از معایب این صحافی است.

 

تقویم و سررسید 98

۴-صحافی قفل کلاسور:با توجه به ابعاد قفل مورد نظر و جایگاه حلقه‌ها، اوراق را سوراخ می‌کنند. سپس قفل را بر روی جلد سررسید، که معمولا مرغوب و با ضخامت بالا انتخاب می‌شود، نصب نموده و برگه‌ها بر روی حلقه‌های کلاسوری نصب می‌شوند. امکان اضافه و کم نمودن راحت برگه‌ها، امکان گذاشتن لت تبلیغاتی حتی در تعداد کم، استحکام و ماندگاری بالای جلد و تبلیغ روی آن،  زمان کم در جاگذاری کاغذ از مزایای این نوع صحافی است اما  قیمت بالا و  وزن زیاد سررسیداز معایب این سررسید است.

 

 

milangift calendar

تقویم 98

سالنامه و سررسید بالاترین درصد فروش در هدایای تبلیغاتی در ایام نوروز را دارند.سررسیدها را می توان برحسب جنس جلد، نوع صفحات، نوع چاپ، اندازه (قطع) چاپ و نوع صحافی دسته بندی نمود..تقسیم بندی بر اساس قطع ;اصطلاحی است در مورد ابعاد سررسید، انتخاب قطع مورد نظر به سلیقه سفارش دهنده و نوع کاربرد مورد نظر برای سررسید بستگی دارد. در زیر توضیحاتی در خصوص قطع ­های گوناگون ارائه شده است.

۱-سررسید وزیری:از متدوال ترین و رایج ترین سررسیده ها میباشد ابعاد حدودی قطع وزیری ۱۷*۲۴ سانتیمتر است به دلیل ابعاد بزرگ، این نوع سررسید جهت یادداشت امور روزانه مناسب و جادار بودن رایج شده است.

 

سررسید و تقویم 98

۲-سررسیدرقعیابعاد حدودی قطع رقعی ۱۵*۲۱ سانتیمتر است. این قطع نسبت به قطع وزیری کمی خوش دست تر بوده و حمل آن راحت تر است.

گیفت عید

۳-سررسید اروپاییقطع  این سررسید ۱۲*۲۱ سانتیمتر می باشد.شبیه سایز رقعی است اما کمی از عرض آن کاسته شده استو امر سالنامه اروپایی را  نسبت به رقعی شکیل تر و خوش دست تر به کرده است.گرچه محدودیتی در نحوه صحافی سررسید اروپایی وجود ندارد، اما معمولا این نوع سالنامه را با صحافی فنر و کش روی جلد خواهید دید.

 

سررسید 97

 

۴-سررسید خشتی :قطع خشتی یا مربعی هر نوع سررسیدی است که به شکل مربع تولید شود. لذا ابعاد پیش فرض آن متنوع است. این نوع سررسید معمولا توسط تولید کنندگان بصورت عمومی تولید نمی شود.

17-barg-calendar-chargoosh-notebook-97-3

۵-سررسید پالتویی : این نوع سالنامه به راحتی در جیب یا کیف جا می شود اما طبعا فضای زیادی برای یادداشت در اختیار کاربر خود قرار نمی دهد.  ابعاد این سررسید  حدودا ۱۰*۱۷ سانتیمتر است.سررسید پالتویی معمولا برای مشاهده تاریخ و یا نوشتن مطالب کوتاه کاربرد دارد و به علت ابعاد کوچک جزء ارزان قیمت ترین سالنامه ها محسوب می  شود. لذا اگر قصد دارید با بودجه کم، تعداد زیادی سالنامه به مشتریان خود هدیه دهید، سالنامه پالتویی گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود.

10

Theme Settings