اصول برند سازی
تاریخ انتشار : 2023/11/11

فهرست مطالب

صفر تا صد اصول برند سازی

با توسعه علوم و تکنولوژی‌های مدرن و همچنین توسعه شهرنشینی بسیاری از کسب‌وکارها پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و برای جذب مشتری بیشتر اقدام به برندینگ، تبلیغات و مارکتینگ نموده‌اند. در اصل کسب‌وکارهای امروزه تلاش زیادی دارند که برند خود را تثبیت کرده و توسعه ببخشند. برندینگ در دنیای امروز اهمیت بسیار زیادی دارد و به عنوان شناسنامه یک کسب و کار شناخته می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی کامل صفر تا صد برند سازی، مزایای آن و نکات مهم در انتخاب برند پرداخته می‌شود.

منظور از برند سازی چیست؟

برند سازی یا برندینگ در حقیقت فرآیندی است که باعث توسعه و تثبیت یک کسب و کار می‌شود و در شناسایی محصولات توسط مخاطبان کمک می‌کند. یک برند فقط یک نام و نشان قابل شناسایی نیست که یک کسب و کار را متمایز کند بلکه نشان‌دهنده درک مردم از حوزه فعالیت کسب و کار است.

علاوه بر شرکت‌ها و کسب‌وکارها افراد عادی هم می‌توانند از برندها استفاده کنند. منظور از برندینگ این است که هر جز از برند را به قسمت‌های مختلف کسب و کار گسترش داد هرچند که این نمی‌تواند همه فرآیند توسعه برند باشد و برند سازی مستلزم داشتن ثبات و سازگاری خواهد بود. توسعه نام تجاری یک کسب و کار در درست و منطبق بودن استراتژی برند با اهداف تجاری آن کسب و کار خلاصه می‌شود و سپس نوبت به توسعۀ تمام ابزارهایی (لوگو، شعار، وب‌سایت و…) است که برای برقراری ارتباط با مخاطب به آن‌ها نیاز هست.

مزایای برند سازی

امروزه در سراسر دنیا و در تمامی حوزه‌ها، شرکت‌های متعددی وجود دارند که خدمات و محصولات مختلفی به مشتریان خود عرضه می‌کنند و همواره در حال رقابت با شرکت‌های دیگر هستند به همین دلیل کسب‌وکارهایی که از برندینگ، تبلیغات، هدیه تبلیغاتی و… بی‌بهره باشند قطعاً محکوم به شکست خواهند بود. برند سازی همانند تبلیغات و مارکتینگ اهمیت بالایی در توسعه و رشد یک کسب و کار دارد و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. از مهم‌ترین مزایای برندینگ می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

اصول برند سازی

 • اولین و بزرگ‌ترین مزیت برندینگ بالا بردن شناسایی است و باعث می‌شود افراد به راحتی با محصولات و خدمات یک کسب و کار آشنایی پیدا کنند.
 • مزیت دیگر برندینگ ایجاد اعتماد در مخاطبان و مشتریان است.
 • برند سازی می‌تواند ارتباط بین مشتریان و شرکت‌ها را بهبود ببخشد
 • برندینگ به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا دارای تفکر بلندمدت بوده و بر روی استراتژی‌های آینده خود متمرکز شوند
 • برند سازی باعث افزایش ارزش کسب و کار می‌شود و شرکت‌ها می‌توانند ارزش قابل توجهی در بازارهای مختلف داشته باشند.
 • برندینگ به کسب‌وکارها کمک می‌کند که نیروهای انسانی با استعداد و باهوش را جذب کنند چرا که افراد تمایل دارند در محیط‌های شناخته شده فعالیت داشته باشند.
 • برندینگ کمک می‌کند که شرکت‌ها بازاریابی بهتری داشته باشند و از تمرکز بالاتری بر روی تبلیغات و مارکتینگ خود برخوردار باشند.
 • برند سازی امکان رقابت بزرگ‌تر و بیشتر با سایر شرکت‌ها را برای کسب‌وکارها فراهم کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کند.
 • برند سازی می‌تواند در افزایش قدرت تعیین قیمت مؤثر باشد و میزان اعتبار یک کسب و کار را بالا ببرد
 • داشتن یک برند خوب می‌تواند باعث جذب توجه رسانه‌ها شود و این می‌تواند به پیشرفت و توسعه بیشتر کسب‌وکارها کمک ویژه‌ای بکند.
 • برندینگ می‌تواند دامنه ارتباط با مشتریان و مخاطبان را افزایش بدهد و تعامل مناسبی بین آن‌ها برقرار نماید.
 • افزایش امکان سنجی از دیگر مزیت‌های برندینگ است و هر کسب و کار می‌تواند با استفاده از آن به شهرت، فروش و اعتبار بیشتر و دست پیدا کند.

مهم‌ترین نکات برند سازی

همان‌طور که گفته شد برند سازی می‌تواند اهمیت و ارزش بسیار زیادی داشته باشد و به توسعه و پیشرفت کسب‌وکارها کمک کند. برای انتخاب یک برند مناسب خصوصاً در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و نوپا لازم است که به نکات و پارامترهای مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • اولین نکته‌ای که در انتخاب برند باید به آن توجه داشت متمایز و منحصربه‌فرد بودن آن است و نباید یک برند به برندهای دیگر خصوصاً در یک حوزه مشترک شباهت داشته باشد
 • برند باید به راحتی در اذهان باقی بماند و افراد برای حفظ و یادآوری آن مشکل نداشته باشند. هرچقدر برند در ذهن افراد ماندگارتر باشد می‌تواند اثرات مثبت بیشتری داشته باشد و با سرعت بیشتری پیشرفت کند.
 • یک برند باید دارای معنا و مفهومی ملموس و مناسب بوده و با محصولات و خدمات یک کسب و کار سنخیت و تناسب خوبی داشته باشد
 • برند باید به راحتی قابل استفاده قابل تلفظ باشد و بتوان به راحتی آن در تبلیغات رسانه‌ای، تبلیغات محیطی، تبلیغاتی شبکه‌ای و … استفاده کرد. برند همچنین باید این قابلیت را داشته باشد که در زبان‌های مختلف به سادگی تلفظ شود و افراد بتوانند آن را حفظ نمایند.
 • نام برند باید قابلیت و توانایی توصیف و انعکاس آن را داشته باشد
 • برند سازی باید متناسب و مطابق با اهداف برند باشد
 • برند باید به گونه‌ای باشد که به راحتی بتوان به دامنه و نام کاربری مناسب در دنیای اینترنت برای آن دسترسی پیدا کرد تا بتوان در آینده از تبلیغات آنلاین و بازاریابی برای توسعه بیشتر استفاده کرد.

نکاتی که در موفقیت برند مؤثر است

برندینگ به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل رشد و توسعه کسب‌وکارها شناخته می‌شود و همان‌طور که گفته شد مزیت‌های متعددی داشته و برای انتخاب یک برند مناسب باید به نکات و موارد مختلفی توجه داشت. عوامل و پارامترهای متعددی می‌توانند در شناخت و موفقیت یک برند مؤثر باشند که مهم‌ترین آن‌ها شامل داشتن استراتژی منحصربه‌فرد در کسب و کار، شناسایی مشتریان و مخاطبان هدف، توسعه موقعیت نام تجاری، داشتن شعار مخصوص، تدوین استراتژی پیام‌رسانی، توسعه نام، لوگو و ظاهر برند، مشخص کردن استراتژی بازاریابی محتوایی، توسعه وب‌سایت، استفاده از ابزارهای مختلف بازاریابی و… هستند. در اصل استفاده از یک خودکار تبلیغاتی ساده نیز می‌تواند در موفقیت یک برند تأثیر زیادی داشته باشد به شرطی که تمامی نکات و موارد گفته شده رعایت شده باشند.

شماره های تماس

۰۲۱-۸۶۰۴۴۷۶۴

۰۲۱-۸۶۰۳۱۹۱۴