تاریخ انتشار : 2020/08/01

فهرست مطالب

صنایع دستی

صنایع دستی ایران

چگونگی پیدایش صنایع دستی

در حدود 8000 سال قبل که به عصر “نوسنگی” معروف است مردمی در منطقه وسیعی در آسیای جنوب غربی زندگی می کردند که برای نخستین بار در گروه های کوچک در یک مکان ساکن شدند و اولین دهکده ها را به وجود آوردند آثار بدست آمده از دوران پارینه سنگی، میان سنگی و نو سنگی گواه بر فعالیت انسان در ساخت ابزار و وسایل سنگی است.

ابزارهایی چون تیغه های دندانه دار در شکل های مختلف هندسی که در مکان هایی مانند بیستون و غارهای هوتو و کمربند به دست آمده است.انسان هایی که یاد گرفته بودند با کاشتن دانه های خوراکی مقدار بیشتری از آن را به دست آورند ناگریز بودند آن را در جایی ذخیره کنند بنابراین ظرف هایی را می خواستند که در برابر گرما و رطوبت هوا مقاومت داشته باشند تا غلات در آن ها فاسد نشود از این رو ظرف های سفالی را انسان دوران نوسنگی با الهام از همان شکل های طبیعی و با آمیختن آب و خاک اولین ظرف های سفالی را ساخت.

هویت اصلی هر کشوری را می توان در فرهنگ و تاریخ تمدن کهن آن یافت و این هویت بخشی از یک داستان باستانی از ارتباطات هنر و تمدن انسان های آن منطقه است.

ایران با دارا بودن تمدنی فاخر و بسیار عمیق یکی از پایه گذاران تمدن فرهنگی و تاریخی در میان تمام کشورهای دنیا محسوب می گردد که جلوه ی اصلی این تمدن را می توان از هنر به جا مانده از نیاکان در آثار تاریخی همچون مقبره ها مساجد کاخ ها و بسیاری دیگر از آثار یافت.

ایران با ایجاد هویت فرهنگی با بکارگیری در انواع ساختارهای جامعه نقش خود را در انتقال رسالت خود بعنوان یک بخش از آثار هنری لایه های مختلف بومی و ملی در آثار فرهنگی از گذشته تا کنون ایفا کرده است.

با وجود فرهنگ های مختلف در سراسر ایران یکی از فاخر ترین این آثار هنری صنایع دستی می باشد که جلوه ی از فرهنگ قومی و ملی را به عرصه ظهور می رساند.برای درک هرچه بهتر این مسئله در این مقاله همراه ما باشید.

 

تعریف صنایع دستی

به طور کلی صنایع دستی را می توان«استفاده از هنر دست افراد به واسطه ی ابزار اولیه و مواد بومی که اقدام به تولید یک صنعت هنری می کند» تعریف کرد.

تفاوت صنایع دستی با انواع محصولات امروزی بی شمار است این هنرهای دستی نه تنها از لحاظ پروسه تولیدی با محصولات دیگر متفاوت هستند بلکه نگرش و بازتاب متفاوتی را برای مشتریان این هنر ایجاد می نمایند.اما این وجه تمایز تنها به پروسه تولید خلاصه نمی شود و امور دیگری همچون فرهنگ مختص آن هنر و طرز فکر و قدمت فرهنگی آن منطقه که در آن هنرهای دستی تولید شده نیز را بازتاب می کند به طوریکه هنر صنایع دستی را نه بعنوان یک کالا بلکه به عنوان تبادل ارزش ملی و فرهنگی تلقی می نمایند.

ایران با دارا بودن فرهنگی غنی و تاریخی بسیار عمیق یکی از پیشروان رواج این صنعت از قرون گذشته تاکنون بوده است به طوریکه هنر صنایع دستی در 3000 گونه مختلف هنری در کشور به ثبت رسیده است.

ویژگی صنایع دستی

هر هنری باید دارای ویژگی هایی باشد که با توجه به چهارچوب های مشخص شده سازمان ثبت جهانی و فاکتورهای مشترک دیگر بتوان آن را در دسته هنرهای صنایع دستی برشمرد.

 • انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید توسط دست، ابزار و وسایل دستی
 • حضور موثر و خلاق فرد در تولید و شکل بخشیدن به هنری طراحی گشته و امکان ایجاد تنوع و پیاده کرده طرح های مختلف در مرحله ی ساخت محصولات متنوه هنری
 • ایجاد و یا بهره وری از مواد اولیه بومی
 • بکارگیری اصول فرهنگی و ایجاد نگاره های فرهنگی بومی و ملی
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به ارزش آن در مقایسه با محصولات دیگر
 • قابلیت ایجاد بستر های گسترش تولید در مناطق مشابه بومی
 • قابلیت انتقال پروسه تولید از طریق خانواده و یا اصول انتقال فرهنگی آن منطقه مانند شاگرد و استادی

محبوب ترین صنایع دستی ایران کدام ند ؟

در میان فوج عظیمی از هنر صنایع دستی، بعضی از این صنایع مورد توجه ویژه مخاطبان و علاقه مندان ایرانی و بین المللی قرار گرفته است که عبارتند از :

 • فرش های دستباف
 • ظروف مسی و شیشه ای
 • سرامیک و سفال
 • هنرهای معرق و مینا کاری
 • زیورآلات باستانی
 • قلاب دوزی
 • سرمه دوزی

ایران با دارا بودن پتانسیل قوی از قرون گذشته تا به امروز یکی از بزرگ ترین و مشهور ترین صادر کننده های صنایع دستی است که در دنیا پیشتاز است.

ویژگی های صنایع دستی از نظر اقتصادی

 • سهولت ایجاد مراکز تولید
 • بی نیاز به سرمایه های کلان
 • اشتغال زا بودن این “هنر- صنعت”
 • وجود ارزش افزوده بالا
 • جنبه های کاربردی و تزئینی
 • داشتن زمینه مناسب برای جلب جهانگرد و صادرات

در نتیجه

صنایع دستی ریشه در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم دارند و هویت و اصالت ما را به خوبی نشان می دهند.ما در شرکت میلان گیفت با احیای این صنایع و زنده نگه داشتن هنرهایی که بعضا به فراموشی سپرده شده اند هدفی جز این نداریم تا شما مشتریان عزیز بتوانید محصولات تولیدی داخل را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری نمایید.

ما در این شرکت در تلاش هستیم تا مراکز هنری و کارگاه های کوچک خانگی را مورد حمایت خود قرار داده و با پشتیبانی از آن ها در امر تامین مواد اولیه و فروش محصولات آنها ، زمینه اشتغال زایی و کسب درآمد برای افرادی که به هنرهای دستی ایرانی علاقه مند هستند را فراهم آوریم. با توجه به این موضوع، همواره چند اصل طلایی را به عنوان مهم ترین اصول کار خود در نظر گرفته ایم که مهمترین آنها شامل توجه به خواسته ها و نیازهای مشتریان و همچنین حمایت و پشتیبانی از هنرمندان در ارائه محصول و تولیدات آنها است.

شرکت میلان گیفت همواره در تلاش است تا با مشاوره و راهنمایی خود بهترین محصول را متناسب با بودجه و سلیقه مشتریان معرفی نماید تا آنان بتوانند از طریق برندینگ کردن این هدایای جذاب تکنیک ها و روش های نوین بازاریابی موثر را به سرانجام رسانند.

میلان گیفت با طراحی و تولید انواع صنایع دستی و محصولات دست ساز ایرانی و صادرات آن به هر نقطه ای از جهان گام هایی مفید در فروش و عرضه ی این هدایای ایرانی برداشته است تا با این کار نقش مفید و قابل توجهی در کارآفرینی و عرضه ی تولیدات کاملا ایرانی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

یکی از نکات مثبت فعالیت ما ایجاد تنوع در محصولات و پاسخگویی به تمام سلایق است که باعث شده تا به یاری خدا هر روز بر تعداد بازدیدکنندگان و خریداران سایت افزوده شود امید داریم تا با شکوفایی هر چه بهتر هدایای صنایع دستی شاهد افزایش توان تولید و فروش این محصولات پر افتخار باشیم.

 

 

 

 

شماره های تماس

۰۲۱-۸۶۰۴۴۷۶۴

۰۲۱-۸۶۰۳۱۹۱۴